By April 1, 2024

Proces restrukturyzacji i zwolnień objął 120 pracowników, co stanowiło 10 proc. Zatrudnionych – poinformowała WP Holding w komunikacie prasowym. IBFX Forex Broker-IBFX przegląd i informacje Powodem są rosnące koszty związane z wynagrodzeniami. Dopełniono ustawę antylichwiarską, która weszła w życie w grudniu 2022 r.

Poradnik AML dla lombardów

Udzielanie pożyczek pod zastaw (czyli typowa działalność lombardowa). Innym, równie ważnym, środkiem bezpieczeństwa finansowego jest badanie źródła pochodzenia majątku klienta. Może się to wydawać trudne w przypadku transakcji gotówkowych. W tym przypadku z pomocą przychodzą przepisy ustawy lombardowej. Wskazano tu, że zabezpieczenie na przedmiocie pożyczki można ustalić tylko na ruchomości, czyli na każdej rzeczy, która nie jest gruntem lub nie jest trwale złączona z gruntem. 2) upływu ustawowego terminu odstąpienia od umowy przez kupującego przedmiot zabezpieczenia – w przypadku zakupu tego przedmiotu na odległość albo poza lokalem przedsiębiorstwa.

Zabezpieczenie pożyczki lombardowej

Na wniosek konsumenta i za zgodą przedsiębiorcy wykonującego działalność lombardową, maksymalny termin 60 dni, o którym mowa w ust. 1, może zostać wydłużony o nie więcej niż kolejne 60 dni. Wniosek ten nie może być złożony przez konsumenta przed upływem terminu zapłaty całkowitej kwoty do spłaty. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, jako termin braku zapłaty całkowitej kwoty do spłaty przyjmuje się ostatni dzień terminu, w którym konsument powinien dokonać zwrotu kwoty konsumenckiej pożyczki lombardowej oraz kosztów i odsetek, o których mowa w art. 22 ust. Ustawa zakłada, że za działalność lombardową wprost ma być uznawane prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na zawieraniu przez przedsiębiorcę umów konsumenckiej pożyczki lombardowej lub sprzedaży przez przedsiębiorcę przedmiotu zabezpieczenia lombardowego.

Art. 22. Prawo konsumenta do odstąpienia od umowy zawartej na odległość

  1. Komisja Nadzoru Finansowego z urzędu dokonuje wykreślenia wpisu z rejestru w przypadku zakończenia działalności lombardowej przez przedsiębiorcę wykonującego działalność lombardową lub wykreślenia go z Krajowego Rejestru Sądowego.
  2. Przed zawarciem umowy pożyczki lombardowej przedsiębiorca przekazuje konsumentowi na trwałym nośniku szczegółowe informacje dotyczące zawieranej umowy, warunków jej spłaty i zabezpieczenia.
  3. Cena wywoławcza przedmiotu zabezpieczenia lombardowego w pierwszej aukcji jest równa szacunkowej wartości przedmiotu zabezpieczenia lombardowego ustalonej w umowie pożyczki.
  4. Do umowy konsumenckiej pożyczki lombardowej dołącza się zdjęcie przedmiotu zabezpieczenia lombardowego.
  5. Spółka cywilna to rodzaju umowy cywilnoprawnej uregulowanej w art….

Przedsiębiorca wykonujący działalność lombardową przekazuje konsumentowi informacje, o których mowa w ust. 1, na formularzu informacyjnym dotyczącym umowy konsumenckiej pożyczki lombardowej, którego wzór określa załącznik do ustawy. “26) przedsiębiorcy wykonujący działalność lombardową, o których mowa w ustawie z dnia 14 kwietnia 2023 r. o konsumenckiej pożyczce lombardowej (Dz. U. poz. 1285).”. „26) przedsiębiorcy wykonujący działalność lombardową, o których mowa w ustawie z dnia 14 kwietnia 2023 r.

Zasady udzielania pożyczki lombardowej

Polaków, a więc łącznie ok. 4,5 mln osób. – Teoretycznie działalność lombardowa już wcześniej podlegała przepisom ustawy o kredycie konsumenckim, jednak często wymykała się jej regulacjom. Uchwalenie zatem ustawy o lombardach należy ocenić pozytywnie. Termin spłaty określa szczegółowo umowa – pożyczka w lombardzie. W przypadku odstąpienia od umowy konsumenckiej pożyczki lombardowej zawartej na odległość umowę taką uważa się za niezawartą. Odsetki od kwoty konsumenckiej pożyczki lombardowej nie mogą przekraczać wysokości odsetek maksymalnych określonych w art. 359 § 21 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r.

Wszelkie obowiązki prawne i administracyjne można w swoim lombardzie wdrażać samodzielnie, ale można również zaufać zewnętrznym specjalistom i dzięki temu móc skupić się na spokojnym prowadzeniu biznesu. Fakt bycia właścicielem ruchomości, na której ustanawia się zabezpieczenie dla pożyczki lombardowej. Nasi klienci wskazują, że z uwagi na ustawę lombardową, pożyczka lombardowa traci dotychczasową istotę, a działalność lombardowa może przestać być rentowna. Dlatego tak ważne jest wsparcie profesjonalisty w procesie tranzycji i dostosowania do nowego stanu prawnego. Przepisów ustawy nie stosuje się do umów zawartych przed dniem jej wejścia w życie.

Rozdział 4 Sprzedaż przedmiotu zabezpieczenia lombardowego

Osoby ubiegające się o kredyt konsumencki mają możliwość skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia bez podania przyczyny zgodnie z art. 53 ust. Skoro wspominamy o „właściwych organach”, to warto w tym kontekście wyjaśnić, kto może kontrolować przedsiębiorstwa prowadzące działalność lombardową. W przypadku ustawy lombardowej jest to Inspekcja Handlowa, zaś w przypadku ustawy AML albo może być wskazany ten sam organ, albo jest to Generalny Inspektor Informacji Finansowej. Nieprzestrzeganie przepisów ustawy AML może narazić lombard nie tylko na kary i sankcje administracyjne. Pośrednim skutkiem może być również zakaz wykonywania działalności lombardowej.

W dobie inflacji, pandemii czy wojny w Ukrainie było to bardzo pomocne dla niejednego konsumenta. Koszty pożyczki zaciągniętej w lombardzie są określone w ustawie. Ustawa określa również wysokość odsetek. Umowa musi zawierać również informacje z formularza informacyjnego, o których była mowa powyżej oraz szczegółowo określać zastawione przedmioty i ich wartość. W umowie wskazana musi być przede wszystkim wysokość pożyczki oraz określenie wartości zastawu. Umowa musi określać dane klienta, zatem warto przed podpisaniem umowy sprawdzić dowód tożsamości lub inny dokument tożsamości.

Przewidziane przez ustawodawcę kary są surowe, są to grzywny, których wysokość może osiągnąć nawet 500 tys. Zł (tak art. 45 ustawy lombardowej). Co jednak istotne, w myśl art. 50 ustawy lombardowej „Orzekanie w sprawach o czyny, o których mowa w art. 45–49, następuje w trybie przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. − Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2022 r. poz. 1124)”. Mamy tu zatem do czynienia z wykroczeniami, nie zaś przestępstwami. Konsekwentnie, zastosowanie znajdzie tu kodeks wykroczeń, a nie kodeks karny.

Reklamacja to wystąpienie skierowane do podmiotu rynku finansowego przez jego klienta, w którym klient zgłasza zastrzeżenia dotyczące usług świadczonych przez podmiot rynku finansowego. Reklamacja może być złożona w formie pisemnej, ustnej, telefonicznie albo osobiście do protokołu podczas wizyty klienta w jednostce lub w formie elektronicznej z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, o ile takie środki zostały do tego celu wskazane przez podmiot rynku finansowego. Zgodnie z art. 3 ustawy o Rzeczniku Finansowym podmiot rynku finansowego ma obowiązek przyjąć reklamację w każdej swojej jednostce, która obsługuje klientów. Reklamacja złożona zgodnie z określonymi wymogami podlega rozpatrzeniu przez podmiot rynku finansowego w terminie 30 dni od dnia jej otrzymania.

Robiły to między innymi poprzez prowadzenie działalności pod innym kodem PKD, zawieranie umów sprzedaży z prawem odkupu rzeczy lub na odpłatne przechowywanie przedmiotu. Pozaodsetkowe koszty konsumenckiej pożyczki lombardowej nie mogą być wyższe niż 45% kwoty pożyczki. Do umów konsumenckiej pożyczki lombardowej zawieranych na odległość stosuje się przepisy rozdziału 2, o ile przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią Jaki procent udziałów w Teaminvest Private Group Limited inaczej. O konsumenckiej pożyczce lombardowej wejdzie w życie, po upływie sześciu miesięcy po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Przed zawarciem pisemnej umowy, z dopuszczeniem formy na odległość, lombard ma wskazać konsumentowi szczegóły kontraktu, w tym maksymalny koszt transakcji. Wysokość odsetek nie może przekroczyć ogólnych limitów określonych w kodeksie cywilnym, a koszty pozaodsetkowe nie mogą przekroczyć 20 proc.

Co szczególnie istotne, klienci lombardów będą mogli zwrócić się o pomoc Rzecznika Finansowego w przypadku, gdy ich roszczenia podnoszone w reklamacji nie zostaną uwzględnione lub w przypadku, gdy konieczne będzie wsparcie w postępowaniu na drodze sądowej. Należy jednak zaznaczyć, że Rzecznik Finansowy będzie miał możliwość podjęcia przewidzianych prawem działań tylko w odniesieniu do umów konsumenckiej pożyczki lombardowej zawartych od dnia wejścia w życie ustawy. Oznacza to, że po wejściu w życie ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej wykonywanie działalności lombardowej osób fizycznych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej będzie niemożliwe. Przepisy ustawy o działalności lombardowej nakładają zatem na przedsiębiorcę wykonującego działalność lombardową obowiązek zmiany dotychczasowej formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto przedsiębiorca prowadzący działalność lombardową po tym, jak sprzedał przedmiot zabezpieczenia lombardowego, będzie zobowiązany do rozliczenia części nadwyżki kwoty ze sprzedaży przedmiotu zastawu lombardowego z konsumentem. Ustawa przewiduje, że przedsiębiorca będzie mógł zatrzymać jedynie 20% uzyskanej nadwyżki, która stanowić będzie jego dochód.

Jeżeli konsument nie dokona spłaty wierzytelności z konsumenckiej pożyczki lombardowej, przedsiębiorca wykonujący działalność lombardową będzie mógł sprzedać przedmiot zabezpieczenia lombardowego. Dodatkowo istotną zmianą dla przedsiębiorców w stosunku do stanu obecnego będzie obowiązek środki dla uzyskania najlepszych światowych nowości zwrotu kwoty nadwyżki ze sprzedaży danej rzeczy. Nadwyżka ze sprzedaży przedmiotu zabezpieczenia jest niezwłocznie zwracana przez lombard pożyczkobiorcy. Nadwyżka może zostać pomniejszona przez przedsiębiorcę wykonującego działalność lombardową o nie więcej niż 20% nadwyżki.